menu
person

Одяг Outdoor – як правильно «одягатися шарами»
19.09.2008, 00:16
 
Щоб відчувати себе комфортно під час занять спортом на відкритому повітрі, особливо в несприятливих погодних умовах, необхідно знайти баланс між своїм рівнем активності, чутливістю до перепадів температур і станом довкілля. Вибравши правильний одяг і розумно поєднуючи його різні шари можна уникнути відчуття дискомфорту або навіть запобігти небезпеці для здоров'я.
 
Пошарова концепція.
Технологія використання декількох шарів одягу личить для будь-якого виду спорту і активного відпочинку на природі. Завдання полягає в підтримці постійної температури тіла  незалежно від рівня активності (скелелазіння, піший похід або відпочинок біля багаття) або навколишніх умов (дощ, вітер або сніг).
 
Зазвичай використовується три різних шари: внутрішній (нижній), такий, що відводить вологу від тіла, утеплює середній шар і вітро-вологозахисній зовнішній шар. Ключовий принцип полягає в тому, що Ви легко можете пристосовуватися до змін в погоді і свого стану знімаючи лишні шари коли організм розігрівається і додаючи їх коли організм охолоджується.
 
Протягом довгого часу пошарова концепція була кращим варіантом для спортсменів і туристів, але в даний час є і інша можливість – використовувати одяг в стилі soft-shell. Ці високотехнологічні вироби поєднують в собі функції як верхнього так і теплоізолюючого шару. Крім того, вони володіють кращими дихаючими властивостями.
 
Базовий шар – управління потовідведенням. 
Нижній шар в найзначнішій мірі регулює температуру тіла. Ви коли-небудь надівали бавовняну футболку під дощовик під час прогулянки або пробіжки? Навіть якщо подібний комплект захистить Вас від дощу, з часом Ви змокнете і почнете відчувати холод.
Коли Ваш одяг нагромаджує випари тіла, то зайва волога охолоджує організм, не дивлячись на те, що зовнішній шар одягу успішно протистоїть дощу і снігу. Бавовна дуже добре вбирає і утримує вологу, залишаючи відчуття холоду.
Ваш базовий шар одягу має бути виконаний з інших матеріалів. Синтетичні влагоотводящие тканини з поліестера, такі як Polartec® Powerdry® і Coolmax® ефективно переміщують вологу від шкіри. Не нагромаджуючи випару, подібні матеріали розподіляють їх по своїй зовнішній поверхні звідки волога легко випаровується. В результаті Ви зберігаєте комфорт, навіть коли потієте.
Для підтримки прохолоди літом і уникнення гіпотермії при екстремально низьких температури дуже поважно залишатися сухим. Термобілизна зазвичай випускається в декількох варіантах (легка, середня і тепла), щоб Ви могли підібрати відповідний варіант для Ваших вимог. Дуже важливо, щоб білизна облягала тіло і знаходилася в щільному контакті з шкірою, для забезпечення найкращого потовідведення.
 
Ваш середній шар – теплоізоляція. 
Утеплюючий шар допомагає зберігати тепло, утримуючи прошарок повітря поряд з вашим тілом. Флісові жилети, куртки і брюки – ось хороші приклади виробів дря середнього шару одягу в умовах Outdoor. Вони не лише утримують тепле повітря - волокна тканин з поліестера також відводять вологу. Окрім волокон поліестера, хорошими утеплювачами також є вовна і пух. Проте, на відміну від синтетичних матеріалів вони можуть нагромаджувати вологу.
Такі види фліса як Polartec® і утеплювачі як Thinsulate® забезпечують теплоізоляцію при мінімальній вазі для різних умов. Для еськтремально низьких температур неперевершеним утеплювачем залишається пух, проте його слід використовувати лише в суху погоду.
Найпоширенішим виглядом утеплюючого шару є вироби з фліса, завдяки його високим теплоізоляційним і дихаючим властивостям. Крім того він зберігає свої утеплюючі властивості навіть при намоканні і сохне швидше чим вовна.  При серйозних фізичних навантаженнях (наприклад, для велосипедного спорту або бігу) рекомендується використовувати легкі види фліса, такі як Polartec® Micro, щоб уникнути перегріву.Для холодніших умов використовуйте вироби з товщого фліса – такого як Polartec® 200, Polartec® 300 або Polartec® Thermal Pro. Також можливе використання одягу з матеріалів з вітрозахисними мембранами – Gore® Windstopper® і Polartec® Windbloc®.
 
Ваш зовнішній шар – захист від негоди.  
Зовнішній шар захищає Вас від вітру, дощу і снігу. Якщо одяг сконструйований належним чином, він утримує тепло, дозволяючи випарам виходити назовні. Без належної вентиляції волога не зможе випаруватися, а конденсуватиметься на внутрішній поверхні зовнішнього шару.
Для будь-яких видів активності вище середньою необхідно, щоб верхній одяг володів хорошими дихаючими властивостями і вентиляцією. Крім того, верхній одяг має бути досить просторим, щоб під нього можна було надівати інші шари одягу і щоб він не сковував руху.
Для зовнішнього шару добре підходять тканини з вологозахисними просоченнями або мембранами, які виступають як бар'єр для вітру і вологи. Також у виробах використовуються вологозахисні блискавки.
 
 Найбільш популярні наступні варіанти матеріалів для зовнішнього шару:   Влагозахисні/Дихаючі – подібні тканини підходять практично для будь-яких видів активності і для будь-якої погоди. Можна згадати такі мембранні матеріали як Gore-tex®, Dermizax®, Marmot Membrain™.
 Влагозахисні/Недихаючі – звичайно це тканини з міцного нейлону з поліуретановим просоченням, який володіє вітровологозахисними властивостями. Цей економічний варіант добре підходить для вологих умов і невеликих фізичних навантажень.
Влаговідштовхуючі /Дихаючі – це матеріали для дихаючого зовнішнього шару підходять для помірного клімату, невеликих опадів і високого рівня фізичної активності. Зазвичай виконані з тканин щільного плетіння, яке затримує вітер і оброблені спеціальним вологовідштовхуючим просоченням (DWR) зовні.
 
Інколи для зовнішнього шару використовують одяг, що одночасно і утеплює, що робить його підходящим для дуже холодних умов, але знижує багатофункціональність і можливість використання в широкому діапазоні температур та умов. 
 
Євгеній Устінов,   Фірма БАСК
 
 
 
 
Категорія: Поради туристу | Додав: step
Переглядів: 1706 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]