menu
person

МУЗЕЙ НАРОДНОЇ АРХІТЕКТУРИ ТА ПОБУТУ ПРИКАРПАТТЯ
16.08.2008, 11:10
Отже чергова відпустка, і одразу в перший же день миттєво зібравшись вирушаємо у мандрівку. Автобусом доїхали до Крилоса. Саме село далеченько від траси, але вхід у МУЗЕЙ НАРОДНОЇ АРХІТЕКТУРИ ТА ПОБУТУ ПРИКАРПАТТЯ якраз біля дороги. Заплатили за вхід і за можливість фотографування і починаємо екскурсію.
 
Музей просто неба є структурним підрозділом Національного заповідника «Давній Галич». Він знаходиться на території давнього городища, на першій лінії оборонних валів, навпроти урочища Прокаліїв сад. Цей острівок народної архітектури знайомить відвідувачів з архітектурою і побутом жителів Прикарпаття кін. ХVІІ – поч. ХХ ст. Будівлі, що знаходься на території музею, свідчать про самобутність українського народного зодчества і водночас про його нерозривні зв’язки з традиціями будівельної культури слов’янських народів. На площі 4,5 га нині завершується будівництво «мікросіл» чотирьох етнографічних районів Прикарпаття: Покуття, Гуцульщини, Бойківщини та Опілля. Кожна з цих зон уміло розпланована в мікрорельєфі місцевості, опоряжена малими архітектурними формами. В інтер’єрах пам’яток чимало етнографічних реліквій – предметів життя і побуту наших предків. Правда, неневелика експозиційна площа зумовила ряд відмінностей цього музею від аналогічних йому. Зокрема, чимало архітектурних експонатів подаються не у вигляді садиб – житлово-виробничих ансамблів сільської забудови минулих часів, а як поодинокі, типові зразки житлових, господарських та виробничих споруд. Нині в музеї встановлено 11 архітектурних пам’яток, що представляють різні типи житлового та господарського будівництва.
 
«Покуття» 

 Традиційна покутська садиба кін. ХVІІ – поч. ХХ ст. (перевезена з села Торговиця Городенківського району), до якої входять хата, кошниця, оборіг, криниця-журавель, огорожа. У покутській хаті знаходиться колекція посуду (тарілки, горнята, глечики, горшки).
 
 
А з оборогу за нами пильно стежила тутешня мешканка :)
Крім того, у цьому регіоні знаходиться також виробнича споруда - олійня ХІХ ст. з с.Олеша Тлумацького району. Вона знайомить відвідувачів з процесом виготовлення олії.
 
 
 
 
«Гуцульщина» 
 
Гуцульська хата-гражда - це замкнута забудова з хатою, коморою, притулами, що були характерними для житлового будівництва того періоду. Вона дає можливість виявити низку традиційних прийомів зведення житла на Гуцульщині. Головна споруда двору - хата, яка складається з двох приміщень, розділених сіньми-”хоромами”. Основний будівельний матеріал - дерево. Дах будівлі покритий драницею.
Головна брама
 
Внутрішній двір. Хата.
 
Внутрішній двір. Господарські будівлі.
 
В сінях
 
Інтер'єр лівої кімнати
Піч                 Мисник
 
А за цим столом збиралась вся родина на Святу Вечерю.
 
Інтер'єр правої кімнати
 
Машинерія для очищення зерна
 
Ще одна гражда
 
"Бойківщина"
Традиційна хата 1878 р. (про це свідчить дата на сволоку), з с. Поляниці Долинського району. Це трикамерна курна хата. У ній виставлені куделі, прялки. В одній із кімнат оформлено експозицію однокласної школи-"дяківки". Тут також заходяться найчисленніші збірки народних тканин, вишивок та одягу.
 
 
У правій частині жила кімната. Колекція прялок.
 
А до різдвяного столу кутя а до куті треба мак терти
 
Ну і виглядати маєм файно
 
У лівій частині змодельовано школу.
 
Сама хата вважалась курною, але комин вже є... в сінях.
 
"Опілля"
 представлене садибою з хатою ткача середини ХІХ ст. та господарською спорудою - стодолою кін. ХІХ ст., перевезеними зі с. Викторів Галицького району. Хата заможного селянина. Тут знаходиться колекція вишивки із сіл Pогатинського та Галицького районів. Це жіночі та чоловічі сорочки, обруси, простирадла, пішви, а також народний одяг - чоловічий і жіночий, повсякденний і святковий. У господарській споруді - стодолі виставлені засоби транспорту та знаряддя праці.
 
 
В стодолі
 

У цьому регіоні також знаходиться дерев'яна церква поч.ХХ ст. з с. Поплавники та виробнича споруда - кузня кін.ХІХ ст. з с.Тенетники Галицького району. А ще тут знаходиться дуже велика колекція опільської вишивки - жіночі й чоловічі сорочки, обруси, простирадла, пішви, народний одяг.
 
 
Продовження мандрівки >>
Категорія: Мандрівки | Додав: step
Переглядів: 3274 | Завантажень: 0 | Коментарі: 5 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 4
1 step  
0
Тут описано частину мандрівки "До цілющих джерел Галичини", під час якої ми відвідали і музей історії Галича в с.Крилос. Там ми нічого не фотографували тому про нього буде сказано небагатою. Але на черзі розповідь саме про цілющі джерела.

2 yAnTar  
0
Чекаю на розповідь про цілющі джерела.

3 Lugav  
0
Дуже дякую за цей матеріал

4 Руслана  
0
Хороший матеріал. Наш край має чим похвалитись.

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]