menu
person

УВАГА!
Всі нові матеріали туристичної тематики відтепер публікуються на travelerstep
Про туризм.
 
Туризм походить від французького "tourisme” – прогулянка, подорож – подорожі у вільний час пов’язані з від’їздом за межі постійного проживання і один з видів активного відпочинку, який поєднує відновлення продуктивних сил людини з оздоровчими, пізнавальними, спортивними та культурними розважальними цілями. В міжнародній практиці до туристів відносять осіб, які тимчасово і добровільно змінили місце проживання з будь-якою метою, крім діяльності, яка винагороджується в місці тимчасового перебування. Туризм залежно від мети подорожі поділяється на спортивний, пізнавальний (екскурсійний), діловий, любительський (мисливський, рибальський), релігійний та інші; залежно від засобів пересування – пішоходний, лижний, автобусний, автомобільний, авіаційний, велисопедний, водний, залізничний, комбінований. Виділяють також внутрішній (національний) та іноземний (міжнародний) туризм. Туризм з активними (веслові судна, плоти, велисопед та інші) і пасивний (морські та річкові круїзи, подорожі на автобусах тощо) засобами пересування, організований та самодіяльний. Туризм займає важливе місце в навчально-виховній роботі профтехучилищ, у вихованні підростаючого покоління. Туристська діяльність сприяє формуванню активної життєвої позиції молодої людини. Туризм – унікальний засіб фізичного виховання й активного відпочинку людини на природі. У туристських походах учні загартовують свій організм, зміцнюють здоров'я, розвивають витривалість, силу й інші фізичні якості, здобувають прикладні навички й уміння орієнтування на місцевості, подолання природних перешкод, самообслуговування й ін. Особливі умови туристської діяльності сприяють вихованню моральних якостей особистості: взаємопідтримки, взаємодопомоги, організованості і дисципліни, принциповості, чуйності й уваги до товаришів, сміливості, стійкості і мужності, почуття боргу і відповідальності, високих організаторських якостей.
Під туризмом розуміють теорію і практику різного роду походів, сходження на гори і подорожі з метою спортивного суперництва, активного відпочинку, освіти і виховання. Для подорожей у відпустку з використанням громадського або особистого транспорту, в яких головне місце займають розмови і відпочинок, все більше підходить слово туризм. Туризм складає частину фізичної культури і спорту, оскільки він служить проявленням здорового способу життя, розвитку, досконалістю і збереженню фізичної робото здатності і всесторонньої підготовки. В туристичній діяльності в центрі уваги знаходяться різні форми планомірних і організованих туристичних походів, вело туризм, подорожей на лодках і лижних походів. Крім того, туризм пов’язаний з культурними цінностями. Особливо важливе значення туризму заключається в організації дозвілля для молоді.

ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ВИХОДОМ З НАСЕЛЕНОГО ПУНКТУ (І3 ПРИТУЛКУ)
1. Керівнику групи необхідно:
— ретельно перевірити екіпіровку спорядження, продукти харчування, аптечку, переконатись, що стан здоров'я у всіх задовільний. Не беріть у похід хворих!
— ознайомитися з прогнозом погоди на найближчі кілька днів;
— ознайомити всіх учасників з можливими небезпеками на маршруті і причинами нещасних вииадюв;
— повідомити контрольно-рятувальний загін або органи місцевого само-врядування про вихід групи на маршрут.
2. Не виходьте на маршрут за дуже несприятливих погодних умов:
— протягом трьох днів після великих снігопадів (більше 50 см) або при явно вираженій лавинній небезпеці;
— в сильний туман, дощ;
— при дуже низьких температурах.
ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПРИ ПЕРЕСУВАННІ В ГОРАХ
1. Пересування повинно бути не поодинці, а груповим. Останшм в групі має йти досвідчений турист. Не допускайте розподілу групи. На стоянках відлучатися тільки з дозволу керівника.
2. Темп руху і частота зупинок повинні відповідати рівню підготовки учасників, умовам місцевості і погоді. В будь-якому випадку рекомендуеться робити зупинки на 10-15 хвилин через кожні 45-50 хвилин руху. Першу зупинку можна зробити через 15-20 хвилин для забезпечення відповідної терморегуляцї організму (зняття зайвого одягу), перевірки відсутності натертостей на ногах.
3. Обов'язково сповільнюйте швидкість руху на підйомах. Оріентуватися необхідно на фізичні можливості найслабших учасників.
4. Переправлення через річки з швидкою течіею і глибиною більше 0,7м , здійснюйте тільки зі страхуванням. Не купайтеся в небезпечних місцях гірськнх річок.
5. Не скорочуйте шлях за рахунок безпеки, особливо взимку, оскільки можна підрізати сніговий схил і потрапити в лавину. Не переступайте лінію відриву снігових карнизів!
6. Не ходіть в тумані чи в темнот. Це допоможе уникнути втрати орієнтації зриву з карнизу тощо.
7. Не слід підніматися (спускатися) по вузьких жолобах де є ймовірність каменепаду.
8. Уникайте скелястих ділянок на маршрут. Пам'ятайте, що навіть на нескладні скелі вилізти можна без мотузки, а спуститися без неї вниз не завжди можливо. Через недотримання цього правила трапляеться більшість нещасних випадк!в.
9. Не сходьте з маршруту без особливої потреби. Регулярно звіряйте напрямок руху за картою і компасом.
10. Якщо ви заблукали і нема можливості розбити надійний нічліг, то краще повернутися по знайомому шляху назад.
11. При сильному дощі чи граді слід зупинитись і перечекати негоду, але не робити цього шд одиноко стоячим деревом, на узліссі або березі во дойми.
12. При русі в сильний мороз слідкувати, чи не з'явились в учасників групи ознаки обморожения.
13. Не допускати спуску з крутих сніжних схилів на целофанових мішках, оскі|льки це може призвести до серйозних травм (наприклад, пошкодження копчика) або ж зриву в прірву.
14. При пересуванні по крутому схилу (засніженому чи трав'янистому) бажано мати льодоруб чи лижні палиці, які можна, при необхідності, використати для самозатримання.
15. Завчасно повідомляйте керівника групи про погіршення стану здоров' я.
16. В аварійній ситуації необхщно посилити дисциплшу, не панікувати, діяти організовано.
17. За допомогою, при необхідності, слід посилати двох найбільш підготовлених учасників.
18. На ночівлю зупиняйтесь завчасно — за 1-2 год. до настання темноти.
Увага. При виборі місця для нічлігу пам'ятайте, що не можна ставити намети біля крутих схилів, та під скелями обо одинокими деревами, над обривами чи біля річки, в якій можливий підйом води, на вершині гори, де може вразити блискавка. Поряд не повинно бути сухих чи подгнивших дерев, які можуть бути повалені вітром.
Пам'ятайте, що найчастіше причиною аварійних ситуацій стає недооцінка небезпеки, що таять в собі гори, переоцінка власних можливостей, недисциплінованість і неорганізованість учасників чи керівникака походу.
Крім цих правил слід дотримуватися і правил протипожежної безпеки:
- не залишати непогашені вогнище, сигарету чи навіть сірник, оскільки це може викликати лісову пожежу;
- не застосовувати для освітлення палатки свічку чи інші засоби з відкритим вогнем.
Бережіть природу! Не залишайте після себе на стоянках сміття, не забруднюйте водоймища.
Вед!ть себе тактовно по відношенню до місцевого населения. Бережіть пам'ятки історії та культури і взагалі, бережпъ кожне творіння рук ЛЮДСЬКИХ.